Найскладніше питання, яке цікавить більшість людей, які підбирають сорти на наступний сезон: які обрати?
🍅 Низенькі: вони ранні, не потребують підв"язки та пасенкування, але варто їх замульчувати сіном, щоб вони довше зберігались та плодоносили. Мінус таких сортів - плодоносять десь до серпня, а на осінь залишають Вас без помідорів. Гурманів не завжди радує смак: для першого помідора - вони шикарні, для просто з"їсти - добре, але в порівнянні з салатними - програють.
🍅Чері: як низенькі, так і високі черики дуже солодкі. Виглядають дуже красиво, починають плодоносити трохи раніше інших високих сортів. Їх полюбляють діти, це чудові сорти для пікніка та подорожі: вкинув у рота і не треба переживати, що десь заляпаєшся. Високі сорти чері плодоносять дуже довго. Сорти з товстою шкірочкою зберігаються довше. Мінуси: високі сорти обов"язково підв"язувати і пасенкувати, бо будуть "хащі". Не всім до вподоби збирати відро дрібнюсіньких помідорів на салат ( комусь краще розрізати один на півкіло). Для консервації підходять тільки товстостінні сорти, але на любителя: в банці гарні, але щоб наїстися треба з"їсти з десяток таких мініатрок.
🍅Сливки та окргулі сорти середнього розміру, іншими словами - для КОНСЕРВАЦІЇ. Такі сорти ідеально помістяться у банку. Як правило шкірочка у них трохи товстіша і вони не тріскаються, тримають форму у банці. За смаком - хороші, тому якщо місця обмаль - краще садити такі сорти- універсали: і в банку, і в салат, а високі сорти будуть тримати врожай аж до заморозків. + лежать вони довше, більш транспортабельні.
🍅Салатні сорти - лідери за соковитістю та смаком. Вони - це основа Вашого запасу томатного соку, лечо, кетчупу, томатної пасти. Саме про них можна сказати, що вони супер-солодкі, особливо шоколадні сорти, зелені та двохколірні (багатоколірні). Практично всі салатні сорти - високі. Вони вимагають підв"язки, пасинкування. На кущі не буде гронів по 20-30 помідорів, а буде висіти до 10-12 помідорів, але ж вони будуть по 400-900 г. Деякі екземпляри навішують на себе скільки плодів, що рвуть собі стебла та опори до яких підв"язані. Але вони того варті: один помідор і сік тече по рукам, додаємо бутерброд - і ось Вам літній обід і насолода від власного городу. Мінуси: догляд, сорти з тонкою шкіркою можуть тріскатись і тому не зберігаються довго. Якщо у Вас дача далеко від дому, то можуть не пережити дорогу або можуть Вас не дочекатися. До товстостінних великих салатних сортів це не відноситься: такі сорти як бабушкино лукошко та ямал будуть лежати довго та віддано ледь не до кінця осені.
🍅Видовжені сливки або "еротичні" сорти мають товстіші стінки, тому не тріскаються, не течуть, довше зберігаються та довго висять на кущах. Коли ж їм набридне висіти на кущі і чекати на Вас: впадуть на підстелену соломку і будуть чекати Вас далі. Вони згодяться і в салат, і в банку. Будуть плодоносити до пізньої осені. Переживуть довгий переїзд та зберігання.
🍅Перцевидні або фаршировочні сорти. Деякі від солодких перців не відрізнити, аж поки не скуштуєте. Це чудові сорти, для Ваших кулінарних витівок: ці сорти зберігають насичений помідорний смак і при цьому не містять багато води, що чудово підходить для:
🍅Балконні помідори: супер-мініатюрки: до 40 см зростом і маленькими плодами. У відкритому грунті вони плодоносять трохи більше, у вазоні - менше. Це можливість вирощувати помідори весь рік. Плодоносять вони кожні 2-3 місяці і довго тримають плоди. У горщику врожай невеликий, але це можливість здивувати гостей, порадувати дітей, виростити помідори з літнім смаком взимку. Мінуси: помідорки мініатюрні, чим менший горщик- тим частіше поливати. (мінімальний розмір горщика - 5л, але краще 7-10л). Займають місце на підвіконні.
Сподівають, що ця нотатка буде для Вас корисною. Писала дещо узагальнено, відповідно до власного бачення та досвіду. Раджу обирати різні сорти, щоб можна було вдосталь насолодитись помідорами: від ранніх до найбільш пізніх сортів з різним призначенням.